Poprzedni temat «» Następny temat
G. Gerlach Projekt TARPAN
Autor Wiadomość
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #1  Wysłany: 2015-01-10, 13:36   G. Gerlach Projekt TARPAN

Jak już widzieliście, staliśmy się posiadaczami uroczego konika mechanicznego rasy polskiej, rolniczej ;-)



Jest to nieczęsto spotykana wersja z kabiną typu "kombi", wyprodukowana 18/09/1976.
Napędza go polskiej konstrukcji silnik S-21, będący głeboką modyfikacją dolnozaworowego M-20 ze starych Warszaw.

Fundacja postanowiła uratować ten pojazd od naturalnej śmierci.



Będzie to możliwe, ponieważ pojazd zachował się we wręcz wzorcowym stanie, zważywszy ze był eksploatowaną na codzień maszyną uniwersalną.

Stanu tapicerki mógłby mu pozazdrościć niejeden komisowy "GolfTrójkaPoEmerycie" :złośliwiec:





Jest to bardzo ciekawa wersja z przesuwaną ścianą, tzn. w razie potrzeby może powstać trzyosobowy, duży samochód dostawczy. Normalnie, mamy do dyspozycji sześcioosobową kabine oraz dużą przestrzeń ładunkową.



Do której dostajemy się szeroko podnoszoną tyną klapą, z elegancką szybą z chromowaną obwódką. Wersja eksportowa, się wie :popcorn:



W tej chwili konik został dowieziony do zaprzyjaźnionego warsztatu, gdzie od solidnego mycia zacznie się przywracanie go do zdrowia. Sprawdzone i/lub wymienione zostaną wszystkie elementy, silnik czeka mycie, płukanie, regulacja i nowe filtry i oleje.

Później, samochód zostanie zabezpieczony antykorozyjnie, wykonane zostaną wszelkie naprawy blacharskie, i otrzyma nowy lakier.

Rolnicze opony i felgi zostaną zastąpione takimi umożliwiającymi bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych, tak samo totalnej regeneracji zostaną poddane hamulce i układ kierowniczy.

Będzie zabawa pifko



PS. To jeden z dwóch Tarpanów kupionych przez nas, ale drugi na razie nie jest jeszcze gotów do prezentacji :-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez ALAMO 2015-01-10, 13:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazok 
Starszy Ryżowy


Pies czy kot?: pies
Wiek: 48
Dołączył: 30 Sie 2011
Posty: 708
Skąd: Katowice
 #2  Wysłany: 2015-01-10, 13:38   

Gratulacje - tylko felgi akurat to bym się starał zachować :)

pifko
_________________

 
 
Arek 
Właściciel Pola Ryżowego


Wiek: 37
Dołączył: 10 Wrz 2012
Posty: 2508
Skąd: mam wiedzieć??
 #3  Wysłany: 2015-01-10, 13:41   

ALAMO, a po co wam dwa??? Nie lepiej było kupic jeszcze Żuka albo Nysy??
_________________
Cytat:
pierdnie, pieprzny kawał opowie, ch... w towarzystwie pokaże - bawidamek taki


-A niemiec płakał jak odjeżdżała?
-nie, ale k**wy przy trasie robiły szpaler.
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #4  Wysłany: 2015-01-10, 13:41   

Jest też taka opcja, o ile da się kupić nowe opony :)

Arek napisał/a:
ALAMO, a po co wam dwa??? Nie lepiej było kupic jeszcze Żuka albo Nysy??


Drugi będzie w Warszawie. Będziecie się mogli karnąć :D
_________________
Ostatnio zmieniony przez ALAMO 2015-01-10, 13:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arek 
Właściciel Pola Ryżowego


Wiek: 37
Dołączył: 10 Wrz 2012
Posty: 2508
Skąd: mam wiedzieć??
 #5  Wysłany: 2015-01-10, 13:43   

nooo :złośliwiec:
_________________
Cytat:
pierdnie, pieprzny kawał opowie, ch... w towarzystwie pokaże - bawidamek taki


-A niemiec płakał jak odjeżdżała?
-nie, ale k**wy przy trasie robiły szpaler.
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #6  Wysłany: 2015-01-10, 13:49   

Tylko ten warszawski ma silnik 125p i skrzynię "4".
Ten szczeciński S-21 i skrzynię "3".
Zabawy co niemiara, bo jest strasznie zamulony, nie pali jeden gar, gaźnik jest rozszrajbowany całkiem, i wymieniony z Webera na Poloneza. Klimacik w stylu węża ogrodowego łączącego coś z czymś, a filtra powietrza wolałem nie odkręcać żeby mnie myszy nie zjadły :D
_________________
 
 
Zinajda 
Kierownik Pola Ryżowego
Camil K. Cruff


Pies czy kot?: pies
Wiek: 76
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 1873
Skąd: WOT
 #7  Wysłany: 2015-01-10, 16:16   

Gratulacje! Cieszę się, że egzemplarz tego ciekawego pojazdu będzie uratowany. Tak nawiasem - wersja kombi była produkowana bardzo krótko, z uwagi na zacinanie się mechanizmu przestawiania tylnej ściany, po użyciu skrzyni w przednim położeniu bowiem, zębatki zapychały się wszelkiego rodzaju syfem.

PS. To może jakiś zegarek?
_________________
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
Ostatnio zmieniony przez Zinajda 2015-01-10, 16:21, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Jacobi 
Klon Właściciela Pola Ryżowego


Pies czy kot?: pies
Wiek: 65
Dołączył: 03 Lut 2011
Posty: 14620
Skąd: Warszawa
 #8  Wysłany: 2015-01-10, 17:02   

Zegarek jak najbardziej, w stylu rolniczym ;)
_________________
Z punktu widzenia Drogi Mlecznej, wszyscy jesteśmy ze wsi.
 
 
mapet 
Starszy Ryżowy


Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2013
Posty: 614
Skąd: ze wsi
 #9  Wysłany: 2015-01-10, 17:24   

świetne! kibicuję nie mniej niż Waszym projektom zegarkowym pifko
 
 
Zinajda 
Kierownik Pola Ryżowego
Camil K. Cruff


Pies czy kot?: pies
Wiek: 76
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 1873
Skąd: WOT
 #10  Wysłany: 2015-01-10, 17:30   

Z góry sorry za OT, ale historia konkursu na samochód rolniczy, który obserwowałem jako pracownik "bekapemotu" (jak COKBPMot, a później PIMot nazywali starzy pracownicy, a młodzi, jak np. ja - małpowali) warta jest IMO przypomnienia. Konkurs ten oparty był na założeniu, że silnik "rolnika"wyłonił spośród beznadziejnych prób spełnienia tego warunku, dwa ciekawe projekty - poznańska "Warta" (ówcześnie w Antoninku były jakieś warsztaty naprawy samochodów) o nadwoziu wykonanym jakąś pionierską metodą, opracowaną przez Instytut Obróbki Plastycznej, czy jakoś tak (wskutek za słabego silnika ten, dość ciężki pojazd miał niejakie trudności z poruszaniem) i bodajże lubelski "Tarpan", poza nazwą, ciekawy ze względu na zwolnice w piastach (ten jeździł doskonale, ale tylko powoli, oczywiście). Instytut brał udział, a jakże, z czymś co było, najkrócej to ujmując, "Syreną Kombi", przy czym klapa tylna była zawieszona na, przyheftowanych do dachu, okrągłych "oczkach". Śmiałość tego rozwiązania przekraczała nawet takie wzorce, jak ZIS piat'. Wracając do adremu - w efekcie konkursu, przekształcono zakład w Antoninku w FSR, polecając przygotowanie produkcji samochodu z silnikiem S-21 (później, zastąpionym mniej się do tego celu nadającym "fiatowskim"), dla pojazdu tego przyjęto nazwę "Tarpan" (na tym zakończył się "lubelski" rozdział), zaś nasz Instytut zbudował najpierw trzy prototypy, a następnie serię, bodaj 12 "Syren" (z jakiegoś powodu, wyobrażano sobie, że samochód rolniczy musi przypominać wojskowy, i dlatego dwa pomalowano na szaro, dostały teżdachy i plandeki z brezentu, trzeci a w zasadzie pierwszy, stanowił podstawę "serii" w ogóle bez dachów, tylko z ceratowymi baldachimami). Te dwanaście rozdano "przodującym rolnikom", a do PIMotu miały wracać na obsługi okresowe. I wracały, uświnione odchodami wszelkiego rodzaju rogacizny i nierogacizny, przede wszystkim jednak, wszystkie dostały mniej lub bardziej pomysłowe zamknięte kabiny. To było przyczyną, dla której nie wracano już do militarnych ciągot, a "Syrena" pick-up miała kabinę z prawdziwego zdarzenia. O ile wiem, po zakończeniu badań, wszystkie te "Syreny" poszły do FSM. Dodam jeszcze, że "Syrena" BOSTO nie zawdzięczała niczego "pimotowskiej" R3, opracowano ją (udatnie) w rzeczonej FSM.
_________________
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
Ostatnio zmieniony przez Zinajda 2015-01-10, 17:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
beceen 
Prezes Uncle Bens'a
czarny brat


Dołączył: 08 Kwi 2011
Posty: 6275
Skąd: Warszawa
 #11  Wysłany: 2015-01-11, 11:18   

kurde, czytajac tytul, myslalem, ze zegarek inspirowany tarpanem bedzie :))

fajnie, ze ratujecie klasyka. Nigdy jakos nie bylem fanem tarpana - strasznie brzydki i ten waski rozstaw kol :))
_________________
beceen | ***** ***
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #12  Wysłany: 2015-01-11, 14:13   

Właśnie że jest piękny. Tylko inaczej :))
Prawdę mówiąc samochód bardzo przyciąga uwagę, co zresztą nie jest dziwne - tak jak wam opowiadałem, one z naszych terenów zniknęły dobre 15 lat temu. Dalej trochę tego jest w Polsce, ale coraz mniej. Dość powiedzieć że przez kilka miesięcy poznaliśmy dokładnie KAŻDY egzemplarz dostępny w kraju... Z_bych w ramach pomocy dał ogłoszenia w jakichś lokalnych mediach na terenach roliczych, i efekt tego był zerowy :shock:
To pokazuje jak unikatowy to już się staje samochód, były nazywając rzecz po imieniu niezbyt trwałe, a do tego eksploatowane w bardzo niskiej kulturze technicznej.
Niemniej, to jest jednak całkowicie polska konstrukcja - jako taka warta sentymentu i szacunku.
_________________
 
 
Fazi 
Kulis Reloaded


Pies czy kot?: pies
Wiek: 59
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 34994
Skąd: Polska Pd. B
 #13  Wysłany: 2015-01-11, 16:06   

beceen napisał/a:
...kurde, czytajac tytul, myslalem, ze zegarek inspirowany tarpanem bedzie...

To tak, jak i ja :)) :)) cool
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek/Fazi64

____________________________________
...Ruski trollu - idi na ch.j...
 
 
Sebastian 
Klon Starszego Kulisa


Wiek: 46
Dołączył: 26 Gru 2011
Posty: 8854
Skąd: Wieliczka
 #14  Wysłany: 2015-01-11, 16:11   

Fazi napisał/a:
beceen napisał/a:
...kurde, czytajac tytul, myslalem, ze zegarek inspirowany tarpanem bedzie...

To tak, jak i ja :)) :)) cool


Zgadnijcie kto jeszcze :D

[ Dodano: 2015-01-11, 16:16 ]
Ja to widzę tak,
To by musiał byś jakiś kanciasty, grubo oszczotkowany klocek. Tarcza w kolorze musztardy,
wskazówki od czapy i za małe. I z datą nie zawsze trafiającą w okienko :))
A paski z kocyka :P


Pięęękny by był :)
_________________
Nie oceniaj człowieka po tym gdzie pije, ale ile może wypić! :))
 
 
Arek 
Właściciel Pola Ryżowego


Wiek: 37
Dołączył: 10 Wrz 2012
Posty: 2508
Skąd: mam wiedzieć??
 #15  Wysłany: 2015-01-11, 16:22   

Krzychu, a gdzie warszawski będzie stacjonował??? Bo jbc to ja mogę go przekimać raz na jakiś czas na parkingu, albo wyprowadzić na spacer :D
_________________
Cytat:
pierdnie, pieprzny kawał opowie, ch... w towarzystwie pokaże - bawidamek taki


-A niemiec płakał jak odjeżdżała?
-nie, ale k**wy przy trasie robiły szpaler.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum