Poprzedni temat «» Następny temat
Mołnia się "zacięła". Możliwe to czy nie ?
Autor Wiadomość
carpetmonster 
Ryżowy

Pomógł: 4 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 474
Skąd: Wrocław
 #1  Wysłany: 2014-02-26, 17:57   Mołnia się "zacięła". Możliwe to czy nie ?

Mam ja sobie kieszonkę mołnię z 3602. Leżała lata w szufladzie, będąc w domu u rodziców postanowiłem sobie ją zabrać. Niestety zegarek się nie nakręca-tzn do tyłu da się kręcić, godzinę da się przestawić, za to nakręcić nie da rady bo opór jak diabli i właściwie koronką do przodu nie da się ruszyć. Zatachałem dzisiaj go do zegarmistrza co by zajrzał do środka i zobaczył co to może być-zostałem poinformowany że zegarek "się zaciął", że na pierwszy rzut oka wygląda mechanicznie w porządku, balans cały, tylko przesmarować dokładnie trzeba i powinien ruszyć. Możliwe takie cuda jak zacięcie się zegarka?
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #2  Wysłany: 2014-02-26, 18:21   

Można było delikatnie spuścić sprężynę naciągu. Też tak z jedną miałem i bez konieczności ingerencji majstra sobie śmiga.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
carpetmonster 
Ryżowy

Pomógł: 4 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 474
Skąd: Wrocław
 #3  Wysłany: 2014-02-26, 19:11   

Tylko przy zacięciu przy ruchu zegarkiem np jakimś potrząśnięciu balans nie powinien się przez chwilę kręcić czy własnie zatrzymuje się wszystko na amen?
 
 
kaido2
Właściciel Pola Ryżowego
Zły wuj.


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 2951
Skąd: Z trasy
 #4  Wysłany: 2014-02-26, 21:02   

Cytat:
Możliwe takie cuda jak zacięcie się zegarka?


Cytat:

Tylko przy zacięciu przy ruchu zegarkiem np jakimś potrząśnięciu balans nie powinien się przez chwilę kręcić czy własnie zatrzymuje się wszystko na amen?


Zagadnienie "zaciął się" jest równoznaczne zepsuł mnie się samochód. Oczywiście na dany stan wpływa wiele wiele czynników powodując wyszczególnioną usterkę. W zależności co jest powodem zacięcia balans może się poruszać , ale równie dobrze nie musi.Wystarczy że posmarowany był mineralnym i przy złym przechowywaniu się posklejał na czopach i balans jest wtedy "zimny", a gdy otwierałeś dekiel,by sobie na mechanizm popatrzeć to do środka dostał się paproch czy włos i zatrzymał mechanizm na zazębieniu lub czopie, balans się rusza, a przekładnie stoją pomimo zasilenia.
_________________
Pozdro!!!
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #5  Wysłany: 2014-03-07, 19:57   

carpetmonster, przepraszam, ale bo po dość gównianym dniu opisana przez Ciebie sytuacja wywołała u mnie szeroki uśmiech. Wyobraziłem sobie zegarmistrza, który z kamienną twarzą mówi klientowi pełnym troski głosem, że zegarek się zaciął. :))

Hipotezy Kaidosa są oczywiście bardzo prawdopodobne, ale tak bez rozkręcania zrobiłbym tak:
- poruszaj zegarkiem ruchem obrotowym, żeby rozkręcił się balans
- sprawdź czy balans porusza się płynnie
- czy kiedy przestaniesz poruszać zegarkiem balans buja się jeszcze przez chwilę
- czy kotwica przy tej okazji współpracuje z kołem wychwytu (czy koło się kręci kiedy dostaje impuls od kotwicy), podejrzewam że palety będą "pukać" w nieruchome koło
Bez rozkręcania możesz też lekko trącić koło wychwytu (jeśli się nie kręci).
Bez rozkręcania możesz też za pomocą wykałaczki delikatnie poruszać kołem centralnym/minutowym i kołami przekładni chodu, lekko w obie strony.
To żadna naprawa, ale jedynie uruchomienie zegarka, któremu trzeba się przyjrzeć bliżej. Jeśli to nie pomoże to sorry. Albo ze smaru zrobił się taki klajster że powyższe metody nie zmuszą go do wystartowania, albo jakiś paproch siedzi najprawdopodobniej w przekładni chodu.
Wystarczy ledwo widoczny piprztylec na zazębieniu żeby całość przestała działać. Parę moich zegarków "naprawiłem" używając tak prymitywnych metod jak zaostrzona wykałaczka albo kawałek gumy zegarmistrzowskiej. Do noszenia ich nie używam, ale są przynajmniej teoretycznie sprawne, do gablotki jak znalazł.

pozdrawiam
Narfas
Ostatnio zmieniony przez Narfas 2014-03-07, 20:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum