Poprzedni temat «» Następny temat
AVIATOR 2416 - pierwszy mechanik
Autor Wiadomość
kajot04
[Usunięty]

 #1  Wysłany: 2009-11-28, 19:24   AVIATOR 2416 - pierwszy mechanik

Witam. Na powitanie z forum pochwale się nowym zakupem pierwszego mechanika w dośc obszernej kolekcji „kwarcoków” - jak to pieszczotliwie nazywane są te czasomierze gorszego szeregu. Opis miał premierę na KMZiZ ale świeży dość, więc mam nadzieję że da rade i tu znaleźć czytelników - a ja nie musze się sprężać i pisać coś nowego :) .



Dodam też, że zegarki jeśli kupuje - to dlatego że mi się podobają, a traktuje je jako jedyną akceptowalną męską ozdobę czy biżuterię - i właściwie do niedawna jeszcze to czy wewnątrz jest ETA, Ronda czy Miyota nie miało żadnego znaczenia. Niestety teraz zaczyna, co coraz mniej podoba się mojej karcie kredytowej. No i moja wiedza w tym temacie jest taka sobie.



Nie mam też w zwyczaju kupowania używanych rzeczy, no ale kiedyś ten pierwszy raz musiał nastąpić – chciałem zaspokoić swój kaprys na mechanika, i tanio sprawdzić czy taki zakup ma sens. Dlaczego?

Po pierwsze lubię zmieniać zegarki, a mechanik taki dziw natury - „bo jak leży, to stoi” - no a potem takie np. ustawianie daty nie wpływa pozytywnie na jego wnętrze.

Po drugie - z dokładnością wskazań czasu bywa różnie w przypadku mechanika - dobry kwarc raczej się nie myli więcej jak milisekundy na dobę - a ja dwa, trzy razy w tygodniu wymagam dokładności czasu wręcz atomowej.



No więc poszedłem na kompromis - i padło na Made Russia. Jedyny akceptowalny design to jakiś pilot - i padło na Aviatora. Model automatic 2416-1025530 znalazłem w katalogach producenta - firmy VOLMAX na rok 2006. Można go obecnie znaleźć w licznych sklepach internetowych specjalizujących się w rosyjskich zegarkach. Katalogowa cena w zależności od sklepu wynosi 240-270EU albo 310-340 $ ewentualnie 1100PLN - za używany zapłaciłem mniej co zrozumiałe.



AVIATOR automatic ref. 2416-1025530







Zegarek z mechanizmem automatycznym na 31 kamieniach Vostok 2416

- kaliber 2416B

- średnica 24 mm / wysokość 5,7 mm

- funkcje: godziny, minuty, sekundy

- mechanizm „shock-resistance balans”

- częstotliwość: 19800vph

- rezerwa chodu minimum 32 h

- dokładność: -10 / +30s /24h



Koperta ze stali szlachetnej, polerowanej o średnicy 44 mm to właściwie obecny standard zegarków nawet garniturowych, o „wielkim zegarku” to teraz można mówić jak ma ponad 45mm.

Wielkość zegarka: średnica: 44mm bez koronki / 52mm z uszami

szkiełko średnicy 38mm / grubość zegarka 12,5mm / pasek 22 mm

wodoszczelność: 10ATM (100m)











Szkło mineralne płaskie. Tarcza czarna, matowa, cyfry 6, 9, 12 oraz indeksy pozostałych godzin pokryte grubą wypukłą warstwą farby – mocno świecące.

Wskazówki stalowe, też wypełnione farbą luminescencyjną – ale świecą słabiej niż cyfry, choć wydaje się, że powinno być odwrotnie. Datownik umieszczono na godz.3, efektowny centralny sekundnik koloru czerwonego – to wszystko nadaje zegarkowi rasowy mocny wygląd. Koronka zegarka jest zakręcana i sygnowana logo – literą A. Dekiel pełny zakręcany. Pasek skórzany o szerokości 22mm.







Pierwsze oględziny zegarka i sprawdzenie chodu wskazuje na poprawna pracę mechanizmu mieszczącą się w granicach normy – myślę, że powinienem być usatysfakcjonowany z zakupu. Co mogę powiedzieć po kilku dniach posiadania ?



Zegarek mimo słusznych rozmiarów i mojego 17cm nadgarstka nosi się bardzo wygodnie - nie przeszkadza, nie wadzi. Aviator świetnie układa się na przegubie. Zamieniłem teleskopy na solidniejsze, bo te z którymi go kupiłem zegarmistrz wyjmował bezproblemowo ręką co przy słusznej wadze zegarka (około 100g) mogło grozić jego przypadkowym upadkiem. Przeskok datownika następuje w ostatniej minucie przed godziną 24. To cieszy, bo mam zegarki gdzie data „przewija się” do godziny 2. Podczas noszenia, zegarek wydaje charakterystyczny dźwięk wahnika - ale to dźwięk ledwie słyszalny i taki bardzo delikatny. Nawet to mnie zaskoczyło - wprawdzie to pierwszy mechanik w szufladzie pełnej kwarcu - ale słyszałem o irytujących dźwiękach automatu generowanych przez werki o zdecydowanie bardziej szlachetnym rodowodzie.

























Co do dokładności pomiaru czasu - to jest akceptowalna, ale wymaga regulacji. Zegarek kupiłem używany w komisie, więc zakładałem iż nikt w niego ostatnio nie inwestował. Czasomierz na szczęście nie późni się - bo to zmusiłoby mnie do natychmiastowego wykonania regulacji, ale jakieś plus 15 czy 20 sekund na dobę to da się z tym żyć, choć docelowo wymagać będzie jednak w niedalekiej przyszłości ingerencji zegarmistrza.

Ze wstępnych rozmów ze specem w zegarkowym fachu - doprowadzenie do stanu nieomal perfekcyjnego, a przynajmniej bardzo dokładnego chodu nie powinno być problemem.

Generalnie - mimo iż już mam innego kandydata i rozmyślam o sprzedaniu tego - to jednak kołacze ilekroć spojrzę na niego to myślę „a może jednak zostawię” - bo ten Aviator ma w sobie to COŚ, co bardzo mi w nim podchodzi i od czasu zakupu właściwie nie zdejmuję z ręki.

No i wszystkie obrazki moje - ten "plakatowy" u góry też :)
 
 
TowRoupas 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2139
Skąd: Warszawa
 #2  Wysłany: 2009-11-28, 19:42   

Mistrz zdjęcia

Pokazują ten zegarek od najlepszej strony :)

A aviator piękny - może konkurować z aviatorem Cappeena o miano najładniejszego...
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #3  Wysłany: 2009-11-28, 19:50   

Wybór zegarka jak najbardziej prawidłowy :)

Bardzo dobra recenzja, gratuluję.

Jeżeli go nie sprzedaż, (a nie zrobisz tego mogę się założyć) to już wpadłeś :P

Poczytaj jeszcze trochę forum i nie będzie odwrotu.

Obejrzyj sobie stare zegarki radzieckie i nie będziesz już wybrzydzał, że używany.



Zdjęcia doskonałe :)
 
 
Pagan
[Usunięty]

 #4  Wysłany: 2009-11-28, 20:28   

Jużem go na kiziu chwalił,zegarek i zdjęcia.KLASA :)
 
 
Darecki
[Usunięty]

 #5  Wysłany: 2009-11-28, 20:47   

Pierwsze wrażenie - Schaumburg :wink: Potem wróciłem do rzeczywistości i zobaczyłem pięknego aviatora. I tutaj tak jakby brak trójkącika na 12 w ogóle nie rzuca się w oczy :) Zdjęcia pierwyj sort.
 
 
Kyle
Właściciel Pola Ryżowego

Pomógł: 9 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2296
 #6  Wysłany: 2009-11-29, 01:42   

bardzo fajny, jak wiele aviatorów mi nie podchodzi, tak ten jest naprawdę pociągający

tak jak darek mam skojarzenie, przynajmniej w zakresie indeksów, ale nie wiem, czy aviator nie ładniejszy od poniższego:

http://img687.imageshack.us/i/longs.jpg/
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #7  Wysłany: 2009-11-29, 13:55   

Świetna recenzja. :wink:

Dla mnie osobiście ten Aviator mało aviatorowaty, ale w sumie to naprawdę ładny zegarek. :wink:
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #8  Wysłany: 2009-11-29, 17:21   

Nooo, wszedłęś brachu w dobrym stylu :wink: ... Świetne foty !
 
 
kadarius 
Ojciec Założyciel
Towarzysz Isajew


Pomógł: 16 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 8157
Skąd: ZIEMIA OBIECANA
 #9  Wysłany: 2009-11-29, 17:33   

ouch! zabolało :)



recenzja i foty świetne!

kolejny zegarek, który chciałbym mieć :) - jak się uda gdzieś przymierzyć będę się pewnie zastanawiał bo jak dla mnie ciut przyduży!



niech się dobrze i długo nosi!
 
 
feleksc 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 4383
Skąd: wroc
 #10  Wysłany: 2009-11-29, 18:07   

super jest :shock: :!:

czytelny i świetnie swieci
 
 
Spinner 
burak i melepeta



Pomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 7497
Skąd: Zielona Góra
 #11  Wysłany: 2009-11-29, 18:19   

Swietny, genialnie czytelny - gratuluje!:) Jakbym nie mial swojego B-42 to bym juz myslal skad go skołowac...:)
 
 
kajot04
[Usunięty]

 #12  Wysłany: 2009-11-29, 18:41   

wiele miłych słów o zegarku i fotkach - więc nie cytuje - tylko, po prostu - dzięki... :)



Ps.

ktoś pisał, że nabyłby - proszę:



http://www.e-zegarek.pl/P...DqRdtXcbGKDoDKP

http://www.vostok-watches...k_automatic.php

http://www.smirs.com/prod...roducts_id=1837
 
 
kadarius 
Ojciec Założyciel
Towarzysz Isajew


Pomógł: 16 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 8157
Skąd: ZIEMIA OBIECANA
 #13  Wysłany: 2009-11-29, 18:52   

dziękuje za troskę :) ale mój budżet zegarkowy ostatnio ciut się skurczył a czekają 3 - 4 następne zegarki w kolejce :)
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #14  Wysłany: 2009-11-29, 21:21   

Zdjęcia klasa ale zegarek jakoś mi na razie nie podszedł , ale jak sie oswoje to napiszę

Dobre wejście w świat mechanicznych czasoumilaczy :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum