G.Gerlach VIS wz. 35
Odpowiedz do tematu

:
Ciech napisał/a:
Z tej amunicji strzelano z polskiej broni to prawda, ale umieszczanie narodowego godła na niej i daty związanej z pistoletem to nadinterpretacja.

Ciężko mi się wypowiadać na ten temat, gdyż nie jestem znawcą tematu, ale wydaje mi się, że dno łuski pocisku produkowanego w Polsce do Visa wyglądało właśnie tak, jak na renderach - z godłem i z rokiem produkcji...

--
aRTI01
:
No tak wygląda zgadza się,
co było na nabojach bite nie sprawdziłem, moja wina :oops:
Te naboje do dzisiaj są używane w broni na całym świecie.
Nazywane są 9 × 19 mm Parabellum, a ta nazwa kojarzy się z innym pistoletem i historią.

Ostatnio zmieniony przez Ciech 2016-05-16, 23:59, w całości zmieniany 1 raz
:

:
.........świetny projekt wart realizacji. Jak dla mnie konkurent dla takich zegarków jak Longines Heritage Military COSD

Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą
:
Dokładniej, tak jak na dekielku wyglądało denko naboju produkcji PWU w Skarżysku (godło państwowe było jej znakiem, v. "Polskie konstrukcje broni strzeleckiej" s.27). Amunicja, pokazana w poście Swedosa, pochodzi zapewne z tej wytwórni (niezbyt wyraźny, ale chyba to jest orzełek). "N" oznacza pochodzenie mosiądzu z huty Norblin (op. cit. s.36). Ja starałem się skopiować oznaczenia ze strony 29 tej książki, a wymiary wziąłem ze s.28. Nawiasem dodam, że amunicja, jak do VIS-a jest dzisiaj znana jako "9 x 19 Para".

Ostatnio zmieniony przez Zinajda 2016-05-18, 21:13, w całości zmieniany 3 razy
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
:
Zinajda napisał/a:
(...) (niezbyt wyraźny, ale chyba to jest orzełek)


Niewątpliwy orzełek.
Na Sylwkowej fotce łuski sąjak najbardziej oryginalne, tylko pociski lipne :)


G.

"We offer best solutions in search of a problem"
:
Denka łusek też są oryginalne, a o to w tej dyskusji chodzi.

Ostatnio zmieniony przez Zinajda 2016-05-18, 21:04, w całości zmieniany 2 razy
Tak wyglądała Zina aka Zinajda.
:
?

G.

"We offer best solutions in search of a problem"
Maras68
[Usunięty]
:
Ciech napisał/a:

Te naboje do dzisiaj są używane w broni na całym świecie.
Nazywane są 9 × 19 mm Parabellum, a ta nazwa kojarzy się z innym pistoletem i historią.


dokładnie cool

:
Nie uruchamiajcie Gburka; wprost uwielbiam mądrzyć się na temat broni palnej :D


G.

"We offer best solutions in search of a problem"
:
Ja wiem, ja wiem.
Skoro niemieckie naboje błeee to może rdzennie polskie dwa nagie miecze na ten dekiel :twisted: :D

Nie oceniaj człowieka po tym gdzie pije, ale ile może wypić! :))
Maras68
[Usunięty]
:
Jacek. napisał/a:
Nie uruchamiajcie Gburka; wprost uwielbiam mądrzyć się na temat broni palnej :foch:


dajesz ..... :))

:
Sebastian napisał/a:
Ja wiem, ja wiem.
Skoro niemieckie naboje błeee to może rdzennie polskie dwa nagie miecze na ten dekiel :twisted: :D


Coś w tym jest, bo w zasadzie jedynym nie będącym "obrzydliwą spuścizną zaborców" oraz "nie będzie Niemiec pluł nam w twarz!" był nabój 7.92x107 do karabinu ppanc. Urugwaj.
A 9x19 oraz 7.92x57 były - czy nam się to podoba czy nie - standardowymi wzorami amunicji w wojsku polskim, produkowanymi masowo od lat '20 w zasadzie.
Ale popietrolić zawsze warto. Precz z preczem!

:
Sebastian napisał/a:
Skoro niemieckie naboje błeee to może rdzennie polskie dwa nagie miecze na ten dekiel

No te miecze to przecież od Krzyżaków dostaliśmy, czyli też niemieckie :)
ALAMO napisał/a:
był nabój 7.92x107 do karabinu ppanc. Urugwaj.

Też o Urze myślałem (tzn nie jako wzór na deklu;), ale jako rdzennie polskiej amunicji), ale to trzeba by go z boku pokazać, bo denko mauzerowskie chyba :)

Jak już tak sobie fantazjujemy o rdzennie polskim wkładzie w technikalia DWŚ to ostatnio myślałem o upamiętnieniu Józefa Kosackiego, wynalazcy ręcznego wykrywacza min - postać zapomniana, a moim zdaniem warta wspominania, gdyż wynalazek niesamowicie ważny. Nawet sobie zaplanowałem, że popuszczę wodzę fantazji i taki zegarek narysuje kiedyś.

--
aRTI01
:
arti01 napisał/a:
No te miecze to przecież od Krzyżaków dostaliśmy, czyli też niemieckie :)

Niestety historia milczy na temat skąd je wzięli.
A przecież wiadomo, że żeby dać, to najpierw skądś trzeba wziąć :twisted:

[ Dodano: 2016-05-19, 11:11 ]
Coś wyjątkowo debukuje się ten wątek, spisek wiadomo kogo... :))

Nie oceniaj człowieka po tym gdzie pije, ale ile może wypić! :))
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.