Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Tomek
2016-03-19, 01:09
Porozmawiajmy o zegarkach wojskowych
Autor Wiadomość
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #796  Wysłany: 2014-05-23, 16:03   

Zegarka czy Herr Aloisa??? :))
Etanche różnią się jak wiadomo, od typowych Dienstuhrów. Mają nietypowy mechanizm Cupillard 233 i koperty są wykonane z nietypowego stopu przypominającego aluminium. Tylko ring wokół szkiełka jest mosiężny i pokryty chramem - w moim mocno wytartym. Według podzielanej przeze mnie informacji Ziggiego Wesolowskiego to zegarki armii francuskiej przejęte przez Wehrmacht po kapitulacji Francji. Cześć z nich została potem przejęta po zajęciu Francji w 1944r. przez Amerykanów i... wcielona do słuzby w US Army



zdjęcie takiego egzemplarza, już nie z mojej kolekcji

_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
Ostatnio zmieniony przez Wintergreen 2014-05-24, 09:28, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #797  Wysłany: 2014-05-23, 16:16   

ciekawy egzemplarz, rzadko spotykany na aukcjach, graty Wintergreen pifko
 
 
buran 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 54
Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 3281
Skąd: Bielsko-Biała
 #798  Wysłany: 2014-05-23, 16:21   

Dzięki!A te liczby jakie mają znaczenie?
_________________
Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #799  Wysłany: 2014-05-23, 16:46   

do porównania jak Wintergreena:

http://www.ebay.com/itm/R...=item27e371d66c
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #800  Wysłany: 2014-05-23, 17:55   

Jeśli chodzi o te cyfry to jedynym wytłumaczeniem na jakie udało mi się trafić, jest takie, że to numer oddziału do jakiego były przydzielone. Ale nie dam sobie za to nic uciąć ;)
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #801  Wysłany: 2014-05-24, 06:22   

na ręku dziś od rana:




koperta stalowa po picowaniu ścierą cape cod:



Ostatnio zmieniony przez Maras68 2014-05-24, 06:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #802  Wysłany: 2014-05-24, 07:57   

Wintergreen, Fajna historia z tymi Etanche ... a Ty jak zwykle konsekwentny ;) :)

pifko

Dokumenty Aloisa wyraźnie pokazały źródła moich uprzedzeń do niemieckich wojaków. Alois był ledwo rok starszy od mojego ojca ... mogli się gdzieś tam spotkać w wiadomych okolicznościach. Jak nic by mi nie dał spać w nocy. :)
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #803  Wysłany: 2014-05-24, 09:12   

Woj_Woj, dziękuję, ale z tą konsekwencją, to jeszcze muszę poćwiczyć :D przecież co dopiero pisałem o kryzysie orientacji... chyba porzucę zbieranie par zegarków jako sztywny wyznacznik. Ale rzeczywiście główny motyw czyli zegarki jako świadectwo historii przez duże i małe "h" zostaje.
Maras68 napisał/a:
koperta stalowa po picowaniu ścierą cape cod:




jesteś pewien, że stalowa? Nawet na zdjęciu widać różnicę w kolorze dekla (na pewno stalowy) i koperty... hmmm Obawiam się, że to kolor mosiądzu po całkowitym usunięciu wierzchniej warstwy chromowanej... Ale to Ty masz zegarek w rękach, a ze zdjęcia to nie ma co przesądzać.
_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #804  Wysłany: 2014-05-24, 09:25   

Wintergreen napisał/a:
przecież co dopiero pisałem o kryzysie orientacji... chyba porzucę zbieranie par zegarków jako sztywny wyznacznik.


No tak ... zapomniałem :facepalm: ... jest to wyraźny wskaźnik głębokiego kryzysu konsekwencji ;) ... o interwencji kryzysowej coś tam wiem ... tak w razie czego. ;) :D
 
 
Maras68
[Usunięty]

 #805  Wysłany: 2014-05-24, 11:21   

Wintergreen napisał/a:
jesteś pewien, że stalowa?.


pewny, pewny - kolor biały srebrny, zdjęcie z kalkulatora, które i tak zawsze obrabiam przed wstawieniem, dlatego nieco przekłamany kolor. Jedyny wojak jaki mam stalowy, pozostałe to typowce wojskowe...

to zdjęcie przed obróbką i powiększyłem, jest pewna minimalna różnica odcieniu między deklem a kopertą:



[ Dodano: 2014-05-24, 12:31 ]
Wintergreen napisał/a:
Obawiam się, że to kolor mosiądzu po całkowitym usunięciu wierzchniej warstwy chromowanej..


taki też mam to wykopek Minerwa,który widziałeś i tam widać szlif dremela i wyraźny zółty kolor a tu koperta srebrna w stanie BDB, jak spotkamy się w Zgierzu na jesień to przywiozę wszystkie wojaki i pokażę ten konkretny model by się zastanowić z czego to jest ;)

[ Dodano: 2014-05-24, 12:48 ]

MINERWA- ściągnięte dremelem resztki chromu :





Ostatnio zmieniony przez Maras68 2014-05-24, 11:54, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wintergreen 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1313
Skąd: Lublin
 #806  Wysłany: 2014-06-15, 11:32   

Spójrzcie
http://allegro.pl/show_item.php?item=4333851718
Opis typowy dla aukcji naciągaczy "na dziadka" (w Wehrmachcie ;) . Wydaje się Wam, że ktoś będący w tym czasie w konspiracji nosiłby zegarek z takimi oznaczeniami i dedykacją?
Nie dam za to głowy, ale wygląda na to, że nawet całkiem dobre DH ktoś upiększył dedykacją. Jeśli mam rację, to została przekroczona kolejna granica. :/

_________________
Były starszy szeregowy Wintergreen był to złośliwy gnojek, który znajdował zadowolenie w swojej bezsensownej pracy.
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 05 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #807  Wysłany: 2014-06-15, 11:41   

Wintergreen napisał/a:
Spójrzcie
http://allegro.pl/show_item.php?item=4333851718
Opis typowy dla aukcji naciągaczy "na dziadka" (w Wehrmachcie ;) . Wydaje się Wam, że ktoś będący w tym czasie w konspiracji nosiłby zegarek z takimi oznaczeniami i dedykacją?
Nie dam za to głowy, ale wygląda na to, że nawet całkiem dobre DH ktoś upiększył dedykacją. Jeśli mam rację, to została przekroczona kolejna granica. :/

Obrazek

Co ciekawe, styl graweru wygląda wiarygodnie. Typografia i technika właściwa. To nie jest wyrzezane dremelkiem po szablonie.
Warto też zauważyć, że koperta została marnie oczyszczona, a następnie pochromowana, ale wygląda na to że zrobiono to jakiś czas temu.
Co do konspiracji: ludzie mają różne pomysły, a zegarek można ukryć nawet w d... czego nie zrobi się np. z konspiracyjnym Mauserem.

pozdrawiam
Narfas
Ostatnio zmieniony przez Narfas 2014-06-15, 11:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Woj_Woj 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 14 razy
Wiek: 60
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2068
Skąd: Wlkp.
 #808  Wysłany: 2014-06-15, 11:57   

Też zwróciłem na niego uwagę.
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić sytuację obdarowania dowódcy takim prezentem w czasie głębokiej okupacji.
No chyba że zadziałał głęboki plemienny archetyp dzielenia się najcenniejszymi łupami ... wtedy to dowód szacunku ... i myślenie w tym przypadku lekko zawodzi. :)

To sobie pozwoliłem ... ale to tak nieprawdopodobne ... że aż prawdopodobne. ;)
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #809  Wysłany: 2014-06-15, 12:16   

Woj_Woj dzielenie łupem, a może nielubiany dowódca? A może sprzedawca, który handluje zegarkami odkrywa u siebie w szufladzie nagle i niespodziewanie zegar z II WŚ i postanawia go sprzedać?
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 05 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #810  Wysłany: 2014-06-15, 14:57   

Powiem filozoficznie, że wszystko być może...

pozdrawiam
Narfas
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum