Poprzedni temat «» Następny temat
ISKRA vs. MOŁNIA - BALANS
Autor Wiadomość
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #16  Wysłany: 2013-05-24, 21:22   

MOŁNIA 3603 "PROTIWUDARNYJE" - z podwójnym incablokiem.

Tak wygląda od strony tarczy:


Balans z płaskim włosem, koło z trzema wewnętrznymi "szprychami", bez wkrętów:


Półmostek balansu:


W remontuarze, zamiast śrubki trzymającej wałek jest pin, który należy wcisnąć aby wyjąć wałek:
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
Ostatnio zmieniony przez Yakovlev 2013-05-25, 12:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bEEf 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego
Jestę Hipsterę


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 5341
Skąd: Warszawa
 #17  Wysłany: 2013-05-25, 00:35   

Pyk!
_________________
Pupcia rubcia salcesonik, heloł beloł w dupę słonik!
 
 
selassje 
Kierownik Pola Ryżowego
selassje


Pomógł: 39 razy
Wiek: 44
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 1608
Skąd: Kraków
 #18  Wysłany: 2013-05-26, 10:42   

mam budzik zarja, w wolnej chwili sprawdzę czy podejdzie... jak przerzucę cały balans to trzeba chód regulować, nie?

 
 
MirekArican 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 607
Skąd: Marklowice
 #19  Wysłany: 2013-05-26, 15:21   

Cytat:
Mołniowych ciekawostek ciąg dalszy ;)

Koło balansowe Mołni "precyzyjnej" ma 18 wkrętów regulacyjnych, a "zwykłej" Mołni 3602 tylko 12 (fotki poniżej).

Pytanie do ekspertów: Czy ma to jakiś znaczący wpływ na dokładność chodu ?
Bo ten regulator w "precyzyjnej" nie decyduje o precyzji, pozwala tylko na bardziej płynną i dokładną regulację w porównaniu z tym tradycyjnym regulatorem.

Nie uważam się za eksperta ale mam masę molni więc chyba mogę Ci odpowiedzieć...
Po trochu sam odpowiedziałeś na to pytanie... (Można lepiej wyregulować chód mechanizmu)
Tylko pytanie trochę nie ścisłe to pytanie bo niektóre 3602 miały płaski włos a niektóre włos bregueta...
Ostatnio zmieniony przez MirekArican 2013-05-26, 15:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #20  Wysłany: 2013-05-26, 15:38   

MirekArican napisał/a:
...
Tylko pytanie trochę nie ścisłe to pytanie bo niektóre 3602 miały płaski włos a niektóre włos bregueta...


Czy to znaczy, że włos jest tu decydującym elementem ?
A co z różnymi kołami balansowymi ?
Co z różną ilością wkrętów ?

O tym, że wymiana samego włosa nie jest polecana i raczej niedopuszczalna (no chyba, że w Charkowie ;) ) pisałem na poprzedniej stronie.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
MirekArican 
Starszy Ryżowy


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 12 Cze 2011
Posty: 607
Skąd: Marklowice
 #21  Wysłany: 2013-05-26, 16:49   

Sorry trochę to niedokładnie sformułowałem (zrobiłem za wielki skrót myślowy)

Dzięki wkrętom molnie precision (18) oraz ślimaczkowi (rodzaj włosa też wpływa na dokładność) można dokładniej wyregulować oprócz tego są molnie 3602 z włosem bregueta bez mikro-regulacji z 12 wkrętami - które w teorii są mniej dosłane niż swoje radzieccy high-end'owi odpowiednicy...

Oraz są 3602 z płaskim włosem z 12 wkrętami np w Moscow Classic :P

W skrócie 12 czy 18 to tylko regulacja :)


PS genialne fotki tej molni 3603 - szkoda że wybrałeś model z schyłku istnienia ZSSR a nie jestem nawet pewien czy to nie lata 90te...
Ostatnio zmieniony przez MirekArican 2013-05-26, 16:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #22  Wysłany: 2013-05-26, 16:59   

Dzięki za info :)

Fotki niestety nie moje, ukradzione z rosyjskiego forum ;)
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
selassje 
Kierownik Pola Ryżowego
selassje


Pomógł: 39 razy
Wiek: 44
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 1608
Skąd: Kraków
 #23  Wysłany: 2013-06-01, 18:45   

Dobra, grubosc plyty w mostku balansowym w zarji jest mniej wiecej o polowe ciensza niz w molni, otwory pasuja ( w molni glowny otwor jest troche frezowany- a w zarji nie, takze srubka od mostku bedzie wystawala troche)
 
 
kaido2
Właściciel Pola Ryżowego
Zły wuj.


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 2951
Skąd: Z trasy
 #24  Wysłany: 2013-06-01, 20:58   

Yakovlev napisał/a:


Czy to znaczy, że włos jest tu decydującym elementem ?
A co z różnymi kołami balansowymi ?
Co z różną ilością wkrętów ?


Nic. Powyższe pytania są dylematami nowożytnego serwisanta wymieniacza. Zegarmistrz takimi rzeczami się nie przejmuje a to przez to że nie zwraca szczególnej uwagi czy włos należy skrócić czy zmienić delikatnie profil. Jeżeli da się użyć danego do czegoś tzn. że pasuje. 12 czy 18 zespolonych wraz z kołem wkrętów ma się nijak do dokładności, bo przecież jak wyważyć balans czy go obciążyć kiedy zaistnieje taka potrzeba ? W tym wypadku to tylko teoria i bajer estetyczny. Praktyka skończyła się na mechanizmach amerykańskich i po części szwajcarskich i niemieckich z początkiem nowej ery jaką był XX wiek. Tak na marginesie to optymalne parametry uzyskuje się na kołach balansowych o przekroju okrągłym bez wkrętów regulacyjnym z tymże są one trudniejsze do ujarzmienia stąd też stosuje się takie a nie inne tańsze rozwiązania.

Yakovlev napisał/a:
O tym, że wymiana samego włosa nie jest polecana i raczej niedopuszczalna (no chyba, że w Charkowie ;) ) pisałem na poprzedniej stronie.


Pierwsze słyszę. Zamieniałem włosy z różnych mołni i nie napotkałem na żadne problemy które to przyczyniły by się do powyższego stwierdzenia. To samo tyczy się osi balansowych i innych podzespołów do omawianych mechanizmów.
_________________
Pozdro!!!
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #25  Wysłany: 2013-06-02, 08:41   

kaido2 napisał/a:

Nic. Powyższe pytania są dylematami nowożytnego serwisanta wymieniacza. Zegarmistrz takimi rzeczami się nie przejmuje a to przez to że nie zwraca szczególnej uwagi czy włos należy skrócić czy zmienić delikatnie profil. Jeżeli da się użyć danego do czegoś tzn. że pasuje. 12 czy 18 zespolonych wraz z kołem wkrętów ma się nijak do dokładności, bo przecież jak wyważyć balans czy go obciążyć kiedy zaistnieje taka potrzeba ? W tym wypadku to tylko teoria i bajer estetyczny.
...
Pierwsze słyszę. Zamieniałem włosy z różnych mołni i nie napotkałem na żadne problemy które to przyczyniły by się do powyższego stwierdzenia. To samo tyczy się osi balansowych i innych podzespołów do omawianych mechanizmów.


kaido2, informacje zamieszczone powyżej pochodzą z rosyjskiego forum. kilka razy o tym wspominałem. Wiem, że masz praktyczne doświadczenia z różnymi mechanizmami, ale z całym szacunkiem, jakoś bardziej wierzę tamtym informacjom. Powód jest prosty, na ruskim forum jest kilkudziesięciu majstrów, którzy zjedli zęby na tych i innych zegarkach.

I tak jak napisałem wcześniej: przekładka kompletnego balansu z "cienkiej" Mołni do Iskry jest jak najbardziej możliwa. Przekładka samego włosa raczej niewskazana (patrz screeny poniżej)
A czy można ? Pewnie, że można. Na upartego można wstawić balans a jakiegokolwiek innego ruska. Pozostaje kwestia czy i jak będzie działał ?





Tu całość: http://forum.watch.ru/sho...?t=728&page=100
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
kaido2
Właściciel Pola Ryżowego
Zły wuj.


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 2951
Skąd: Z trasy
 #26  Wysłany: 2013-06-03, 10:53   

To w co wierzysz jest tylko i wyłącznie Twoją sprawą. Napisałem tylko z czym się spotkałem i jak wygląda do tego zagadnienia moje podejście i zegarmistrzów starej daty. Szczerze to ta informacja wzbudziła we mnie zdziwienie ponieważ z niczym podobnym się jak dotąd nie spotkałem co by mi osobiście w tej materii przysporzyło na tyle problemów iż mógłbym jednoznacznie stwierdzić że nie pasuje czy też nie należy tego czy tego się podejmować. Z mojej strony mogę tylko przypuszczać że pewne opisy czy też spostrzeżenia mogą wynikać z faktu iż w radzieckich jak zresztą we wszystkich ręcznie składanych mechanizmach problem wynika ze spasowania i z takimi się nieraz spotkałem gdzie część danego cal. nie pasowała do innego egzemplarza tego samego mechanizmu jednak nie stanowiło to problemu by ją dopasować.

Cytat:
ewnie, że można. Na upartego można wstawić balans a jakiegokolwiek innego ruska.


Na upartego prze Pana to można cały zespół regulatora dorobić bez pohamowań typu bo gdzieś na jakimś forum pisali. :popcorn:
_________________
Pozdro!!!
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #27  Wysłany: 2013-06-03, 17:03   

Taaa... Sam chyba wiesz ilu jeszcze zostało tych "zegarmistrzów starej daty" ?
O tym, że Ty jesteś FACHOWCEM (bez złośliwości ! Z szacunkiem), większość z nas wie.
Ale nie każdy potrafi dorobić sobie oś balansu, większość niesie do majstra.
O to, ilu z nas zaniosło Mołnię, Iskrę, Kristala czy wczesnego Łucza, do majstra i uzyskało odpowiedź "Się nie da, brak części", pytać nie muszę - odpowiedź znam, albo się domyślam.

Natomiast kwestionowanie prawdziwości powyższych tekstów trąci z Twojej strony lekkim zarozumialstwem (w aspekcie Twoich umiejętności i możliwości).

Bez urazy.
Pozdrawiam :)
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #28  Wysłany: 2013-06-03, 22:43   

Wymiana włosa jest oczywiście możliwa, o ile ma się dobry włos (tzn nie "na pałę", bo jak mi majster wymienił swego czasu włos na pierwszy z brzegu - byle pasował - to potem po regulacji zostały cztery wkręty i zmartwienie dla mnie ;) ). Włos musi być po prostu dobrany do masy kołą balansowego. Oczywiście jest tu trochę pola do popisu, włos da się nieco skrócić, balans z wkrętami - nieco odciążyć lub dociążyć w razie potzreby. No i oczywuście włos breguetowski musi mieć odpowiednio wyprofilowany ostatni zwój, a to już nieco większy problem. Najlepiej chyba naprawić lub wynienić oś w oryginalnym balansie i wszystko zostaje jak w fabryce poskładali :)
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
kaido2
Właściciel Pola Ryżowego
Zły wuj.


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 2951
Skąd: Z trasy
 #29  Wysłany: 2013-06-04, 10:24   

Yakovlev napisał/a:
Taaa... Sam chyba wiesz ilu jeszcze zostało tych "zegarmistrzów starej daty" ?
O tym, że Ty jesteś FACHOWCEM (bez złośliwości ! Z szacunkiem), większość z nas wie.
Ale nie każdy potrafi dorobić sobie oś balansu, większość niesie do majstra.


Ilu zostało to jest problem bardziej złożony . Odniosłem się do nich gdyż w/g tych samych zasad do tejże tematyki podchodzę.Może kiedyś uda się Tobie tego doświadczyć na żywo jak na starego majstra trafisz i spróbujesz rozmowy z nim. To nie zarozumiałość, a zupełnie inne realne podejście do sprawy. Podsumowując takie a nie inne spostrzeżenia zależą od punktu siedzenia. Ktoś nie mający możliwości dopasowania części widzi problemy których np ja nie widzę. Wystarczy zainwestować w siebie a inny świat się przed Tobą otworzy ;)

Yakovlev napisał/a:
O to, ilu z nas zaniosło Mołnię, Iskrę, Kristala czy wczesnego Łucza, do majstra i uzyskało odpowiedź "Się nie da, brak części", pytać nie muszę - odpowiedź znam, albo się domyślam.

Natomiast kwestionowanie prawdziwości powyższych tekstów trąci z Twojej strony lekkim zarozumialstwem (w aspekcie Twoich umiejętności i możliwości).
Poruszasz bardzo oczywistą sprawę. Nie ukrywam że podobnie podchodzę jak i wielu starych fachmanów do obcych zegarków z podstawowego powodu bo: Czy zapłacisz mi za dorobienie osi czy innego elementu gdzie włożyłem w to swoje umiejętności,wiedzę, czas i inne środki gdzie kwota ta przewyższa wielokrotnie wartość zegarka? Odpowiedź jest znana dlatego często takowa pada choćby z tego powodu by nie udowadniać że niestety nie jest się koniem. Podzespołów nawet tych najprostszych surowych już nie ma i wielu nawet się nie chce i i nie będzie chciało ich kombinować takowych z prostego powodu : Ilu jest jeszcze ludzi których przyjdzie z takim problemem? jest to ułamek do tych co przyjdą z kwarcami. Druga strona medalu jest taka iż to z powodu przebranżowienia się fachu na warsztatach zostały proste narzędzia gdzie najbardziej skomplikowanym może okazać się pęseta.Sedno jest takie iż z powodu powyższych realii w warsztacie pada właśnie taka odpowiedź.
_________________
Pozdro!!!
Ostatnio zmieniony przez kaido2 2013-06-04, 10:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Yakovlev 
Prezes Uncle Bens'a


Pomógł: 19 razy
Wiek: 56
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 6105
Skąd: W.
 #30  Wysłany: 2013-06-04, 16:41   

kaido2 napisał/a:

... Wystarczy zainwestować w siebie a inny świat się przed Tobą otworzy ;)


Znakomita rada. Zapamiętam ;)

kaido2 napisał/a:

... Poruszasz bardzo oczywistą sprawę.


Wszystko powyższe dla niektórych jest oczywiste, dla innych niekoniecznie.

A żeby była jeszcze jaśniej może daj przykłady co z czym, z jakiego mechanizmu można zamienić wprost, bez jakichkolwiek przeróbek (a jeśli są potrzebne, to jakie ? ), czego nie da się zamienić i należy albo szukać oryginału albo dorobić ?

Na pewno nie tylko ja będę wdzięczny.

.
_________________
The future will start tomorrow, not today.

G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum