Co za kamienie ruscy ładują do zegarków?
Odpowiedz do tematu

: Co za kamienie ruscy ładują do zegarków?
Ostatnio przeczytałem książkę Jerzego Ćwirleja "Trzynasty dzień tygodnia". Książka super, polecam wszystkim - kryminał w realiach PRLowskich lat osiemdziesiątych. No i w humorystyczny sposób przewija się tam zegarek Poljot.



Cytat z książki:



Cytat:


Kapitan Karpiński zbudził się nagle. Wydawało mu się, że ktoś nad

nim stoi. Rozejrzał się wokół, ale w pokoju nikogo nie było. Przez okno

leniwie sączyła się blednąca szarość budzącego się zimowego dnia. Oficer

usiadł na leżance i popatrzył na swój ręczny zegarek marki Poljot o siedemnastu

kamieniach.

— Ciekawe, co to są właściwie te kamienie w zegarku? — zastanawiał

się przez chwilę. — Tyle już lat noszę ten zegarek, a dopiero teraz

przyszło mi do głowy, że nie mam pojęcia, co to za gówniane kamienie

Ruscy ładują do tych zegarków i do czego one służą. Muszę przy okazji

zapytać jakiegoś zegarmistrza.



:
buhahahaha - gówniane kamienie :)

a za książką się rozejrzę :)

:
Rozgarnięty był towarzysz Kapitan, pewnie po szybkich kursach oficerskich dla robotników i chłopów :lol: :wink:

:
Cytat:


Rozgarnięty był towarzysz Kapitan, pewnie po szybkich kursach oficerskich dla robotników i chłopów





He, he

Akurat kapitan był z "inteligienckiej" rodziny, z dobrymi przedwojennymi tradycjami. Ale klimaty są niezłe, naprawdę zapraszam do lektury.

:
Dobry cytat ... obiegowa opinia mowi czym wiecej kamieni tym lepszy zegarek :) to dlatego chince laduja 32 z tego polowe luzem (to taki joke wymyslilem patrzac na problemy z ziarnkammi ryzu w werkach)

Darecki
[Usunięty]
:
Byłem świadkiem pewnej sytuacji. Gościu na bazarku sprzedaje stare ruskie (właśnie wtedy od niego kupiłem Łucza), podchodzi starszy pan, któremu spodobał jakiś radziecki budzik. Sprzedawca mu mówi, że to zegarek na kamienie (w sensie mechanik) a starszy pan - a gdzie te kamienie się wkłada? :) Gostek wyrwał mu ten zegarek z rąk i kazał spier****lać!, tak się zdenerwował na niekumatego staruszka.



Także powyższy cytat z książki jest ok :)

:
hotwax napisał:
Dobry cytat ... obiegowa opinia mowi czym wiecej kamieni tym lepszy zegarek :) to dlatego chince laduja 32 z tego polowe luzem (to taki joke wymyslilem patrzac na problemy z ziarnkammi ryzu w werkach)




Bo to z grubsza prawda. Techniczne minimum dla mechanizmu przyzwoitej jakości zaczynało się od 7 kamieni, ale to były czasy gdy nie było jeszcze znane zjawisko sytsemów antywstrząsowych. Obecnie 17 kamieni stanowi normę dla werków w któych wszystko zrobione jest jak powinno - łożyskowany i wytłumiony balans, koła minutowe itd.

Luriozum polegało na przeginkach w latach '70, gdy rzeczywiście działy sie cuda-wianki... Zegarek z największą liczba kamieni którą się chwalił producent dochodzi do 100 sztuk, i w zasadzie 80% z nich to była czysta sztuka dla sztuki :wink:



Tymczasem Chińce w jedne z popularniejszych obecnie werków ładują 35 kamieni, i one mają swoje funkcje :) ...

:
..wlasnie o takich przeginkach pisalem z wydzwiekiem satyrycznym

:
A Vostoki? 31, czy 31 mają? Zawsze mi się myli 2614, albo 2416... Chyba to drugie.

:
2416 - mają 31 kamieni

taki siedzi w mojej Mechanicznej Pomarańczy



2426 ma nawet 32

taki siedzi w mojej Ekspedycji 2006

:
Ooo, dzięki Chłopaki, o to mi właśnie chodziło.

A inna kwestia... Potrzeba ich tam tyle????

:
skoro są to potrzeba - nauka radziecka jest potężna i mylić się w takich sprawach nie może!!! :)

robert.smu
[Usunięty]
:
Takie też było jedno z moich pierwszych pytań kiedy zainteresowały mnie tykające potworki, jakie tam są kamienie i po co? Ale jestem pewny że 99% ludzi na świecie nie wie po co te kamienie tam siedzą! :)

:
Mi się przypomniał taki żart co go mój ojciec zwykł opowiadać-demonstrować:

Pytało się delikwenta: "Ile ten zegarek ma kamieni?"

Odp (przykładowa) "17"

"Aaaa to o 2 za mało"

"Jak to?"

"No 2 brakuje - na jednym położyć, a drugim przypier...ić"

:
robert.smu napisał:
Takie też było jedno z moich pierwszych pytań kiedy zainteresowały mnie tykające potworki, jakie tam są kamienie i po co? Ale jestem pewny że 99% ludzi na świecie nie wie po co te kamienie tam siedzą! :)




Żeby zegarek był drogocenny! Toż to RUBINY Panie! :lol:

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.