Co (się) kręci w kwarcu?
Odpowiedz do tematu

sergserg
[Usunięty]
:
TowRoupas napisał/a:
To takie pytanie laika?
Da się jakoś tak zegarek z synchronizacją zmodować aby ten przeznaczony na rynek japoński odbierał sygnał z anteny z Niemiec czy Anglii? (durne pytanie ale kto pyta... :P )


Nie da się. To są różne sygnały, zarówno pod względem częstotliwości jak i sposobu kodowania czasu (każda sekunda z minuty to kolejny bit sygnału):
http://en.wikipedia.org/wiki/DCF77 (niemiecki)
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_from_NPL (angielski)
http://en.wikipedia.org/wiki/JJY (japoński)
http://en.wikipedia.org/wiki/WWVB (amerykański)

najbliżej japońskiemu do amerykańskiego (te same bity dla zapisu czasu), pewnie dlatego robi się wspólny zakres zegarkowy waveceptora na Japonię i USA

Jedyna rzecz, którą można by teoretycznie zrobić, to wymienić mechanizm w zegarku (a pozostanie problem opisów wokół tarczy do ustawiania stref czasowych).

:
Temat o kwarcach, ale faktycznie Jopona swoj rynek traktuje inaczej, z G-Shocka to bardzie MT-G widzaiłem w Japoni modele powyżej $4000 i to w jednej strefie sprzedązy co Rolex, ale sa tez i małe sklepy ale jak widac nie ilośc a jakośc się liczy, tyle powieszchni zajęte na taką małą ilośc zegrków


Casio produkuje 30 mln zegarków rocznie, wiec nie ma cosię dziwić że dzieli modele na różne kontynety, stąd niekóre nowinki są u nas wczesniej a nie które pózniej.
Ostatni Oceanus jaki jeszcze nie dawno wodziąłem w sklepie to OCW-M7000J,
i parę wczęsniejszych z lini 600, 650, 700.

Fan zegarków Casio
sergserg
[Usunięty]
:
Z tego, co widzę, to na plakacie jest Oceanus M800 (charakterystyczne prostokąciki z dniami tygodnia na dolnym półokręgu prawej tarczki). A obok bodajże MTG-1100.

A co do Japonii, to jeśli mają własny rynek o wielkości 125mln wcale nie biednych konsumentów, to po co się przejmować "gajdzinami" :) No, może z wyjątkiem USA, ale USA są szczególne, w końcu wygrały z nimi wojnę, napisały im konstytucję, zmieniły ustrój itp.

:
Generalnie EU jest traktowana po macoszemu przez Casio z wyjątkiem starszych członków Unii.

:
uzupełniam o mapke zasięgu bez Chin

Fan zegarków Casio
Arek
[Usunięty]
:
ej, a tam gdzie nachodzi się sygnał z Berlina i Londynu to jaki czas im wskazuje?? :mrgreen: Pewnie się co chwila przestawia z jednego na drugi

:
czas jest ten sam, tzn sygnał, to tylko zegarek go interpretuje na zadaną strefę czasową

:
pulman napisał/a:
czas jest ten sam, tzn sygnał, to tylko zegarek go interpretuje na zadaną strefę czasową

Sygnał jest na róznych częstotliwosciach.
Dlatego najpierw wybiera sie strefe czasową i po tym zegarek rozpoznaje z jakiego nadajnika ma brac sygnał. W europie domyślnie najpierw próbuje syganła z Niemiec i jezeli sie nie zsynchronizuje to wtedy próbuje z Angli. Ale uwaga jęzeli wybierzemy strefę zamieszkania po za zasięgiem nadajnika (np Grecja) to zniknie nam opcja synchronizacji.

Fan zegarków Casio
:
tak, ale chodziło mi o to, że z Niemiec nie leci sygnal "03:03" a z UK "02:03", tylko leci sygnal czasu, bez znaczenia na jakiej czestotliwosci, który dopiero jest w zegarku odczytywany i przekształcany na aktualną strefę czasową

:
Ktoś na forum kiedyś pisał że łapie synał z Angli a nie z Niemiec (?)

:
ja często łapię z UK

sergserg
[Usunięty]
:
hotwax napisał/a:
Ktoś na forum kiedyś pisał że łapie synał z Angli a nie z Niemiec (?)


Być może ja mogłem być autorem takiego stwierdzenia. Mam taki zegareczek jeszcze z linii Waveceptor (była taka linia zegarków Casio) WVA-M150DE, który próbuje wykrywać obecność wszystkich sygnałów po kolei. Dodatkowo podkreśleniem w górnej części panelu pokazuje, który sygnał aktualnie próbuje odebrać.



Nowsze konstrukcje mają inny algorytm (pewnie lepszy ze względu na oszczędność energii):
po wyborze strefy LONdyn - próbują synchronizować czas TYLKO z nadajnikiem w UK. Przy pozostałych strefach EU (PARyż, ATHeny) - tylko nadajnik niemiecki.
Zresztą czasem bezpośrednio przy strefach jest wyrysowana informacja, tak jak tu:



LON - UK60
PAR, ATH - GE77.5

Czas z nadajnika niemieckiego jest czasem lokalnym (niemieckim, czyli w zależności od zimy/lata jest to UTC+1/UTC+2). Czas uwzględnia przesunięcia godzin zima/lato, dodatkowo podając w sygnale informację, czy aktualny czas jest letni (DST), czy zimowy. W przypadku ustawienia strefy czasowej na Ateny - zegarek po prostu doda godzinę do odbieranego sygnału.

Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-08-31, 18:51, w całości zmieniany 2 razy
:
Jako ciekawostka fragment polskiej instrukcji serwisowej

Ostatnio zmieniony przez wahin 2010-09-06, 18:27, w całości zmieniany 1 raz
:
Trochę z innej beczki. Jak jest w kwestii trafiania w indeksy wskazówek w Oceanusie OCW-600TLBE-1A. Wie ktoś może?

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.